(63. Pulkowski) Olszar
Daniel Stefański (Bydgoszcz)

13000

Wielkie Derby dla Górnika!

Mecze Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów już od dawna elektryzowały kibiców, jako Wielkie Derby Śląska. Po powrocie zabrzan do Ekstraklasy rywalizacja tych dwóch zespołów znów cieszyła się wielkim zainteresowaniem. 13 000 widzów zgromadzonych na trybunach stadionu przy ulicy Roosvelta na pierwszą bramkę musieli jednak poczekać do 82. minuty. Górnik dzięki bramce Mariusza Magiery z rzutu wolnego pokonał Ruch 1:0 (0:0).

Podczas przedmeczowej, wspólnej konferencji prasowej, trenerzy obu zespołów z kurtuazją wyrażali się o rywalu i zapowiadali zacięty pojedynek. Mecz wzbudził duże zainteresowanie zabrzańskich kibiców, na trybunach zasiadło też wielu znakomitych przed laty zawodników Górnika i Ruchu.

W pierwszej połowie spodziewanych emocji nie było wiele. Dominowały piłkarskie "szachy" i troska o zabezpieczenie własnej bramki. Przez pierwszy kwadrans w Zabrzu nie zobaczyliśmy żadnego celnego strzału na bramkę. Ruch wysoko ustawił obronę i starał się nie dopuszczać gospodarzy pod swoją bramkę.

Najlepszą okazję do "otworzenia" wyniku miał w 30. minucie Grzegorz Bonin, przegrał jednak pojedynek sam na sam z bramkarzem Ruchu. Podobnej sytuacji z drugiej strony boiska nie wykorzystał po szybkim rajdzie Grzegorz Bronowicki.

W 30. minucie swoją szansę miał Bonin, który wyszedł sam na sam z bramkarzem Ruchu, ale przestrzelił z ostrego kąta i do przerwy w Zabrzu zapowiadało się na podział punktów.

W drugiej połowie strony początkowo nie kwapiły się do atakowania, a później każda z nich na zmianę marnowała dobre okazje. Górnik najlepszą sytuację miał, kiedy Zahorski przejął bezpańską piłkę na prawym skrzydle i dośrodkował w pole karne, do Gierczaka. Pomocnik jednak z kilku metrów nie trafił do bramki. Trener Górnika Adam Nawałka zachęcał przy linii bocznej swoich piłkarzy do kolejnych ataków, ale chorzowianie zagęścili środek boiska i niełatwo było przedostać się pod ich pole karne.

Ruch miał swoją okazję w 65. minucie. Stachowiak wyszedł z bramki, a doskonałe dośrodkowanie przyjął na głowę Janoszka. Jego strzał cudem z bramki wybił Banaś.

Przełamanie przyszło dopiero w 82. minucie, kiedy wolny z około 20 metrów egzekwował Mariusz Magiera. Obrońca uderzył mocno i precyzyjnie nie dając Pilarzowi szans na skuteczną interwencję. Ta jedna bramka wystarczyła, aby beniaminek odprawił w wielkich derbach Śląska trzecią drużynę ubiegłego sezonu 1:0. Było to 38. zwycięstwo Górnika w Wielkich Derbach Śląska.

Waldemar Fornalik (tener Ruchu): - Było widać, że w tym meczu jeden zdobyty gol przybliży drużynę do zwycięstwa. I tak się stało. Myślę, że były to dobre derby, obfitujące w walkę, choć kibice pewnie oczekiwali większej ilości bramek. Ale najważniejsze były dziś punkty. Niestety, straciliśmy w końcówce gola, kiedy wydawało się, że jeden punkt był na wyciągnięcie ręki. Górnik by dziś o jedną bramkę lepszy.

Adam Nawałka (trener Górnika): - Najważniejsze dzisiaj było zdobycie trzech punktów, a poziom meczu był... w tle. Nie ma się jednak co dziwić, bo punkty były nam bardzo potrzebne. Walka toczyła się od początku o każdy metr boiska. Mamy teraz dwa tygodnie czasu na spokojną pracę, bo nie wszystko jeszcze w naszej grze jest tak jak powinno być. Stachowiak i Nowak prezentują się dobrze na treningach. Mamy dwóch równorzędnych bramkarzy i teraz szansę dostał Adam, który szybko nadrobił zaległości po kontuzji. Chciałbym pochwalić obu bramkarzy, którzy fantastycznie rywalizują między sobą. Oby poziom ich gry stale rósł.

Wyniki typowania:

39 z 275 osób prawidłowo wytypowało wynik spotkania: bruno33, TRSL99, mg75, david_ksg, krzylos, kurdeblade, nexodius18, adam_77, Sole, pyjter77, Fantasy, wypiory95, harasksg, matikKSG, elmo@vp.pl, krzysiek3404, rewen, snajper53, nivea, Górski, marik1985, 19krycha48, zul, h.rudi, kakusia, krzysiekw2010, helmut, Matrix0089KSG, raf84, Tomasz, endriuzabrze, micol, jasiuKSG, norek127, luki, qlisen, sigma992, karpackie1979, penn_y. typowanie